باربری وحمل بار

اصطلاحات باربری و حمل بار

همانگونه که می دانیم اصلی ترین وظیفه شرکت های باربری و حمل و نقل ، جابجایی وسایل و لوازمی است که توسط مشتریان درخواست می گردد.

اصطلاحات باربری و حمل بار

بر خلاف تصور ما وظیفه این شرکت ها فقط به این امر محدود نبوده و آن ها در ارتباط با انجام امور خود دارای قوانین و اصولی هستند که نقش مهمی در تعیین سطح حرفه ای بودن آن ها دارد. این اصول و قوانین در بیشتر کشور ها یک الزام است و در حال حاضر در کشور ما نیز مورد توجه می باشد. باربری ها قبل از هر چیز باید از کیفیت تجهیزات حمل و نقلی خود اطمینان حاصل کرده تا بتوانند سلامت و ایمنی بارها و اثاثیه را تضمین نمایند و بدون کمترین خسارت و ضرر وسایل مشتریان خود را حمل و جابجا نمایند. در حقیقت کیفیت و خدمات ایده ال امروزه حرف اول را در هر شرکت یا کسب و کاری خواهد زد.

پروسه باربری و حمل بار دارای اصطلاحاتی است که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشند :

شرکت های باربری :

شرکتی هایی هستند که با استفاده از تجهیزات و وسایل مختلفی و همچنین کارگران باربری اقدام به بسته بندی و سپس حمل بارهای مشتریان به مقصد از هر طریق ممکن (زمینی، هوایی و یا دریایی) مشغول است، اطلاق می شود.

شرکت های اتوبار :

نوعی از شرکت هایی باربری هستند که وظیفه شان باربری در داخل و یا خارج از شهرها و صرفاً به صورت زمینی است.

اسباب کشی :

انتقال ، حمل و جابه جایی اسباب و اثاثیه خانه ، ادارت ، شرکت ها ، فروشگاه ها، کارخانه جات ، فروشگاه ها و هر مکانی به محل و مکانی دیگر را اسباب کشی گویند .

 ماشین اسباب کشی یا ماشین باربری :

خودروهایی از نوع  سبک ، نیمه سنگین و یا سنگین هستند که جهت حمل بار، اجناس و کالاها درون شهر ها و یا  به شهرستان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند . از جمله کامیونت یا کامیون ، وانت نیسان، وانت مزدا ، وانت پیکان ، وانت پراید ، کامیون های مسقف و یا غیر مسقف، خاور و تریلی.

کارگر باربری یا کارگر حمل بار :

افرادی که جهت جابه جایی و حمل اثاثیه و کالا ها استخدام و از طرف شرکت های اتوبار و حمل و نقل به محل مشتریان اعزام می شوند تا امور و خدمات مورد نیاز مانند بسته بندی و اسباب کشی را انجام دهد . حمل بار شامل انتقال بار ها به خودرو ها و سپس انتقال آن ها به محل مقصد توسط این افراد باید انجام گیرد . همچنین این کارگران حمل بار باید از لحاظ فیزیکی توانایی حمل وسایل سنگین از جمله یخچال ، ماشین لباسشویی و یا میزهای بزرگ را داشته باشند و در ضمن از تجربه کافی در زمینه بسته بندی و حمل بار برخوردار باشند .

جعبه و کارتن اسباب کشی:

جعبه ها و کارتن هایی که جهت بسته بندی و حمل اسباب و لوازم بکار گرفته می شوند.  این
کارتن ها چند لایه بوده و در زمان اسباب کشی، توسط شرکت های اتوبار و باربری مورد استفاده قرار می گیرند و لوازم و اسباب و اثاثیه در آنها قرار داده شده و پس از بسته بندی این کارتن ها را به داخل خودرو یا ماشین باربری انتقال داده و به مقصد حمل می شوند .

دستگاه چسب زن:

  در حالت کلی دستگاه چسب زن یکی از وسایل بسته بندی که با استفاده از آن چسب نواری بر روی در کارتن و یا جعبه زده می شود این وسیله در بسیاری از مراکز از جمله فرودگاه ها ، فروشگاه ها و یا مغازه ها جهت چسباندن چسب بر روی کارتن ها و جعبه ها مورد استفاده قرار می گیرد . اما هنگام اسباب کشی ، نوع دستی آن معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در هنگام اسباب کشی از چسب زن دستی استفاده می شود اما در بسیاری از فرودگاه ها، فروشگاه ها و یا اداره های پست از دستگاه چسب زن اتوماتیک استفاده می شود.

بسته بندی وسایل:

گذاشتن وسیله ها و لوازم شخصی یا اداری در جعبه و کارتن ها و سپس چسباندن درز آنها با وسیله چسب زن دستی. 

Hand Truck :

وسیله ای است که دارای دو و یا سه چرخ بوده و امروزه جهت حمل بسته ها و جعبه ها در کارخانه ها، بندرگاه ها، فروشگاه ها ، مراکز خرید و به خصوص زمان حمل بار و اثاثیه بکار می رود.   در کشورهای خارجی کارگران شرکت های باربری نیز از این وسیله جهت جابجایی بار به درون ماشین باربری، استفاده می کنند.

فریت بار:

  به معنای بسته بندی و ارسال بار و لوازم زندگی اشخاص به خارج از کشور است. به خصوص جهت کسانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور و ارسال وسایل زندگی شان را دارند .

کارگو:

  بسته بندی و جابه جایی و ارسال بار و کالاهای تجار و بازرگانان به خارج از کشور که معمولاً از راه دریایی و یا زمینی می باشد.  

بیمه باربری:

بیمه ایست که در آن جهت تضمین سلامت رسیدن بار به مقصد، انجام می شود.  در واقع بسیاری از شرکت های باربری و حمل و نقل اقدام به بیمه اسباب و اثاثیه مشتریان در طول اسباب کشی می کنند و به این ترتیب به آنها اطمینان صددرصد می دهند که بار و وسایل آنها کاملا صحیح و سالم به مقصد خواهند رسید.

بار :

به طور کلی شامل کالا ها ، اجناس وسایل ، اشیاء و یا موادی که از مبداء به مقصد حمل می شوند. بارها انواع مختلفی دارند از جمله: بار عام، بار فله ای و بار متحرک.

بار متحرک :

نوعی از بار است که در زمان قرار دادن در قسمت بارگیر ماشین باربری، ممکن است به هر دلیل در طول مسیر جابجا شود. از جمله مایعات، طیور (حیوانات محلی و یا دامها) ، برخی قطعات مانند میلگرد و غیره.

بار فله ای:

برخی از اقلام و کالاها بدلیل اینکه به صورت کلی و حجمی در بازارها به خرید و فروش می رسند ، این گونه بارها نیازمند بسته بندی خاصی نیستند ولی در کانتینرهای خاص بارگیری و جابجا می شوند.  بارهایی که بصورت کلی و یا حجمی در بازارها مورد خرید و فروش قرار می گیرند. این گونه بارها شامل مواد و اشیاء مختلفی می شوند از برخی لوازم ساختمانی گرفته تا برخی مایعات و گازها که حمل آنها معمولا توسط مخازن صورت می گیرد.

 بارعام:

باری که دارای حجم و شکل یا استاندارد خاصی نبوده و از قبل تعریف نشده و  نیز مقدار آنها معمولا متغیر است. استفاده می شود . مثلا سیمان بشکه ، ، قیر، شکر، لوله ، میلگرد ، کارتن و غیره...

اتحادیه باربری :

اتحادیه ای است که آن دسته از شرکت های باربری و اتوبارهای شهر ها که دارای مجوز قانونی هستند ، در آن عضو بوده و در سایت این اتحادیه می توان نام آنها را جستجو کرد. البته نام رسمی این صنف " اتحادیه صنف حمل و نقل بار سبک شهری و پیک موتوری" است.


 در این مقاله سعی گردید مهم ترین و کاربردی ترین اصطلاحات در زمینه حمل و نقل و باربری شرح داده شود ، امید است که مورد استفاده واقع گردد .

آمار سایت

Website Traffic

مهمانان